ANA MENÜ  

   

E vitamini görevleri | E vitamini faydaları nelerdir | E vitamini özellikleri | E vitamini içeren besinler? | E vitamini eksikliği | E vitamini olan besinler | E vitamini özellikleri

Ayrıntılar

E vitamini özellikleri, E vitamini hakkında bilgi ve bildiklerimiz (Tokoferol / tokotrenol)

E vitamini özellikleri gereği, yağda çözünür ve karaciğer, yağlı dokular, kalp, kaslar, testis, rahim, kan, adrenalin ve hipofiz bezlerinde depolanır.

Eskiden ağırlık olarak ölçülürdü, fakat şu anda genellik­le biyolojik aktivitesine göre IU ile gösterilmektedirler. E vitamininde 1 IU ile 1 mg. aynıdır.

Tokeferol ve tokotrienol adlı doğal maddelerden oluşan bir ailedir. Dört tokoferol; alfa, beta, gama ve deltadır. Dört tokotrienol de alfa, beta, gama ve delta olarak tasarlanmıştır.

Alfa, beta, gama, delta, epsilon, zeta, eta ve teta şeklin­deki sekiz tokoferoldan biyolojik olarak en etkin olanı alfa tokoferoldur fakat gama-tokoferol antioksidan enzim supe­roksit dismutazı (SOD) artırmada ve kanser, Alzheimer, kalp rahatsızlığı ve yaşlanma dahil kro­nik enflamasyonla ilişkili hastalıklardan korunmada daha etkilidir. Besin desteği olarak sadece alfa-tokoferol için IU miktarı belirlenmiştir. Diğer tokoferol ve tokotrienollerin IU değerinin sıfır olduğu varsayılır.

Üründe belirtilen IU miktarları, yalnızca alfa-tokoferol mü yoksa diğer tokeferol ve tokotrienolleri de mi içerdiğini söylemez.

E vitamini en önemli özelliklerinden birisi, aktif bir antioksidandır. A vitamini, selenyum, iki sülfür amino asit ve bazı C vitamininin yanı sıra yağ bileşenle­rinin oksidasyonunu engeller.

E vitamini, A vitamininin aktivasyonunu artınr.

E vitamini dozları, yetişkinler için önerilen günlük miktar (RDI/RDA) 8- 10 IUdur. (Bu miktarın belirlenmesinde Ulusal Araştır­ma Konseyi'nin son olarak gözden geçirilmiş çalışması te­mel alınmıştır.)

E vitamininin günlük dozların yüzde 60-70'i dışkı ile vücuttan atılır.

Diğer yağda çözünen vitaminlerin aksine E vitamini de, B ve C gibi vücutta nispeten daha az süre kalır.

Bir vasodilatör ve bir anticoagulant olarak önemlidir. Her 200 birim E vitamini için 25 mcg. selenyum içeren ürünler E vitamininin kuvvetini artırır.

E vitamini faydaları, E vitamini görevleri, E vitamini yararları

 • E vitamini faydaları, oksidasyon nedeniyle meydana gelen hücresel yaşlan­mayı yavaşlatarak daha genç görünmenizi sağlar.
 • E vitamini başka bir görevleri "Kötü" kolesterolün oksidasyonunu önler.
 • E vitamini Daha fazla dayanma gücü vermek için vücudunuza ok­sijen sağlar.
 • A vitamini ile birlikte çalışarak akciğerlerinizi hava kirliliğinden korur.
 • E vitamini faydalarından biride çeşitli biçimlerdeki kanseri önlemeye yardım eder. Hastalıkla savaşan T -hücrelerin gücünü artınr. Meme kanseri hücre büyümesini durdurur.
 • E vitamini görevlerinden biride Kan pıhtılaşmasını önlemek ve çözmektir.
 • E vitamini faydaları, yorgunluğu azaltır.
 • E vitaminin faydalarından biride katarakt riskini düşürmektir.
 • Topikal olarak uygulandığında cilt tarafından emildiği için kalın yara izi formasyonunu dışsal ve dahili olarak ön­ler.
 • E vitaminin görevleri; Yanıkların iyileşmesini hızlandınr.
 • Bir diüretik olarak çalışarak kan basıncını düşürür. Düşüğün önlenmesine yardım eder.
 • E vtiamini bacak kramplarının hafifletilmesine yardımcı olur. İskemik kalp hastalığı ve felç riskini azaltır.
 • E vitamini yararlarından biride Alzheimer hastalığı riskini azaltmaktır.

E vitamini eksikliği ve eksikliğinde çıkan hastalıklar

E vitamini eksikliği, kırmızı kan hücrelerinin yok edilmesi, kas bozulması, bazı anemiler ve artarak devam eden rahatsızlıklar doğurur.

E vitamini nelerde bulunur? E vitamini içeren besinler | E vitamini olan besinler |

E vitamini Buğday tohumu, soya fasulyesi, bitkisel yağlar, fındık, Brüksel lahanası, yeşil yapraklılar, ıspanak, zenginleştiril­miş un, kepek, tahıl ve yumurta içeren besinlerde bulunur.

E vitamini destekleri ve dozları

E vitamini yağ bazlı kapsüllerin yanı sıra suda eriyen kuru tabletler halinde de mevcuttur.

Doğal alfa-tokoferol destekleri, sentetik olanlardan bi­yolojik olarak iki kere daha güçlüdür.

E vitamini genellikle 100-1.500 IU dozajlarda sağlanır. Yağa ta­hammül edemeyen ya da cildi yağ ile kötüleşen kişiler için kuru biçim tavsiye edilir. Ayrıca 40 yaş üzerindeki insanlar için en iyisidir.

E vitamini genellikle kullanılan günlük dozlar 200-1.200 IU dur.

E vitamini zehirlenmesi ve aşırı kullanım uyarıları

E vitamini temel olarak zehirli değildir.

E vitamini düşmanları

E vitamini düşmanları ısı, oksijen, dondurucu ısıIar, gıda işleme, demir, klor, mineral yağ

E vitamini kullanımı, E vitamini için öneriler

Yüksek derecede çoklu doymamış yağ içeren bir diyet­teyseniz ek e vitamini kullanımına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Yüksek dozda E vitamini, anticoagulant ilaçların hare­ketini artırır ve kanın pıhtılaşmasını sağlayan K vitamininin emilmesi ile çatışabilir. Doktor tarafından aksi tavsiye edil­memişse, ameliyatın iki hafta öncesi ve sonrasında E vitamini desteklerine devam etmemenizi önerilir.

Vücut E vitaminini sentetik biçimlere oranla iki kat da­ha hızlı olarak doğal vitamin desteklerinden emer. Doğal vitamin destekleri d-alfa-tokoferol olarak nitelendirilirken sentetik olanlar dı olarak nitelenir.

İnorganik demir (demir sülfat) E vitaminini yok eder, bu nedenle her ikisi bir arada alınmamalıdır. Eğer demir sülfat içeren bir besin desteği alıyorsanız, E vitamini sekiz saat önce ya da sonra alınmalıdır.

Demir glukonat, peptonat, sitrat ya da fumerat (organik demir kompleksieri) E vitaminini yok etmez.

Eğer içme suyunuz klorluysa daha fazla E vitaminine ihtiyaç duyarsınız.

Hamile ya da emziren kadınlar ve bunların yanı sıra do­ğum kontrol hapı kullanan ya da hormon alanlar daha fazla E vitaminine ihtiyaç duyarlar.

Menopoza giren kadınlara tavsiyem E vitamini alımları­nı artırmalarıdır. (Eğer 40 yaşın altındaysanız 400 LU yeter­lidir; 40 üzeri için günlük 800 IU kuru biçim tercih edilir.)

Yorum eklemek için lütfen ÜYE OLUNUZ.

   

SON YORUMLAR

   
© Copyright | Bilgi Aynası | 2011

Kayıt Ol

Siteden tam anlamıyla yararlanabilmek için ve sitede yorum yapabilmek için lütfen üye olunuz...