ANA MENÜ  

   

| C vitamini görevleri | C vitaminin faydaları | C vitamini eksikliği | C vitamini özellikleri | C vitamini en çok nelerde bulunur? C vitamini hangi besinlerde bulunur? C vitamini içeren besinler | (Askorbik asit, Cevitamin asit)

Ayrıntılar
 • C vitamin | C vitamini nedir? C vitamini hakkında bilgi ve bildiklerimiz

C vitamini suda çözünür ve kuvvetli bir antioksidandır.

Birçok hayvan kendi C vitaminini sentezler, fakat insan­lar, maymunlar ve Gine domuzları besinsel kaynaklara güvenmelidir.

C vitamini vücut doku hücrelerinin, diş etlerinin, damarların, ke­miklerin ve dişlerin büyüme ve onarımı için önemli olan kolajerı oluşumunda etkili bir roloynar.

C vitamini vücudun demiri emmesine yardım eder. C vitamini Miligram (mg.) olarak ölçülür.

Stres koşullarında daha hızlı kullanılır.

Yetişkinler için önerilen günlük miktar (RDI/RDA) 60 miligramdır. (Hamilelik ve emzirme sırasında daha yüksek dozlar tavsiye edilir-70-95 mg.)

Sigara içenler ve yaşlı insanlar C vitaminine daha çok ih­tiyaç duyar. (Her sigara 25-100 mg. C vitaminini yok eder.)Kötü kolesterolün (LDL) oksidasyonunu önler.

C vitamini görevleri | C vitamini faydaları, özellikleri

 • C vitamini yaraları, yanıkları ve kanayan diş etlerini iyileştirir. İdrar sistemi enfeksiyonu tedavisinde kullanılan ilaçların etkinliğini artırır.
 • C vitamini görevlerinden biriside ameliyat sorırası iyileşmeyi hızlandırır.
 • Kandaki kolestorölün azalmasına yardımcı olur.
 • C vitamini birçok viral ve bakteriyel enfeksiyonun önlenmesine ve genellikle bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı olur.
 • C vitamini birçok kanser çeşidinin oluşmasını önler. Nitrosaminlerin (kansere neden olan maddeler) oluşmasına karşı koymada yardımcı olur.
 • C vitamini doğal bir laksatif olarak işlev gösterir. Damarlardaki kan pıhtılaşmasını düşürür.
 • C vitamini yaygın soğuk algınlığının tedavisinde ve önlenmesinde yardımcıdır.
 • C vitamini Protein hücrelerini bir arada tutarak yaşamı uzatır. C vitamini inorganik demirin emilimini artırır.
 • Birçok alerji yaratan maddenin etkilerini azaltır. C vitamini yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur.
 • İskorbütü engeller.

C vitamini eksikliği

C vitamini eksikliğinde iskorbüt hastalığı görülür.

İskorbüt, C vitamini eksikliğinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Halk arasında diş eti çekilmesi olarak bilinir.

Halsizlik, kolayca kanayan dişetleri, ciltte morluklar, eklemlerde ağrı ve yuvarlanan saçlar belirtileridir. C vitamini eksikliğinde yorgunluk, iştah azalması, yara iyileşmesinde gecikme, deride kuruluk ve çatlamalar, eklemlerde şişmeler olur. Vücut direncinin azalmasından dolayı grip ve nezleye yakalanma riski artar.

C vitamini nelerde bulunur? C vitamini içeren besinler, C vitamini hangi besinlerde bulunur?

C vitamini turunçgillere ait meyveler, etli ve zarlı kabuksuz mey­veler, yeşil ve yapraklı sebzeler, domates, karnıbahar, pata­tes ve biberler gibi besinlerde bulunur.

C vitamini destekleri

C vitamini en yaygın olarak alınan vitamin desteğidir.

Tablet, kapsül, pastil, zamanla salınan tabletler, şurup, toz, çiğnenebilir ince bisküviler ve bir vitaminin olabileceği diğer her biçimde mevcuttur.

Saf C vitamini formu mısır glükozundan elde edilir (her ne kadar mısır ya da glükoz kalmasa da).

"Doğal" ve "organik" C vitamini ve askorbik asit arasın­daki fark esasen bireyin sindirim yeteneğindedir.

En iyi C vitamini desteği bioflavorıoid, hesperidin ve ru­tin içeren tam C komplekstir. (Kimi zaman bunlar turunç­giller tuzu olarak nitelendirilir.)

C vitamini mevcut dozajlar genellikle tabletler ve kapsüllerde 1.000 mg., toz olarak ise çorba kaşığı başına 5.000 mg.dir.

C vitamini için kullanılan günlük dozlar genellikle 500 mg. den 4 grama kadardır.

Kuşburnunda bulunan C vitamini, bioflavonoid ve C'nin asimile edilmesine yardımcı olan diğer enzimleri içerir. C vitaminin en zengin olarak bulunduğu doğal kaynaktır.

Acerola C acerola meyvesi ile yapılır.

C vitamini zehirlenmesi ve aşırı kullanım uyarıları

C vitamini aşırı kullanım, oksalik asit ve ürik asit taş formasyonu­na neden olabilir (magnezyum, B6 vitamini ve yeterli mik­tarda su almak bunu düzeltir). Ara sıra, oldukça yüksek dozlar (günlük 10 gr. üstü) istenmeyen yan etkilere neden
olabilir. Örneğin ishal, aşırı idrar çıkarma ve isilik. Eğer bunlardan biri ortaya çıkarsa aldığınız dozajı azaltın.

Radyasyon ve kemoterapi gören kanser hastaları tarafın­dan C vitamini kullanılamaz. Test sonuçlarını değiştirebilir.

C vitamini düşmanları

C vitamini düşmanları su, pişirme, ısı, ışık, oksijen ve sigaradır.

C vitamini için öneriler

C vitamininin iki ya da üç saatte vücuttan atılması nedeniyle, midedeki yiyeceğin miktarına bağlı olarak ve her za­man kan akışında belli bir oranda C vitamini seviyesinin korunması gerektiğinden size bunu kahvaltı ve akşam ye­meğinde almanızı öneririm. Yüksek dozda C vitamini laboratuvar testlerinin sonuçlarını değiştirebilir. Eğer herhangı bir kan yada idrar testi yaptıracaksanız, teşhiste bir hata ya­pılmaması açısından doktorunuza C vitamini aldığınızı söy­leyiniz. (C vitamini dışkıda kanın mevcudiyetıni gizler ve kolon kanserinin fark edilmesini perdeler.)

Şeker hastaları, eğer çok fazla C vitamini kullanıyorlarsa, şeker için idrar testinin tam olarak doğru olmayacagının far­
kında olmalıdırlar. (Fakat C vitamininden etkilenmeyen test takımları mevcuttur. Eczacınıza ya da doktorunuza danışın.)

Chlorpropamide (Diabinese) ve sulfa ilaçlar gibi şeker hastalığının ilaç tedavileri, C vitamini ile birlikte yapıldığında etkili olamayabilir.

Tip 2 diyabetli ya da yüksek tansiyonlu kışıler, hem sıs­tolik hem de diyastolik tansiyonlarını yalnızca 500 mg. günlük C vitamini ile önemli ölçüde düşürebilirler.

Thalassemia ve hemochromatosis gibi aşırı demir yük­lenmesine sebep olan genetik durumlara sahip insanlar için yüksek dozlar tavsiye edilmez.

Eğer günlük olarak 750 mg.nin üzerinde C vitamini alıyorsanız, be­sin desteği olarak magnezyum almanız tavsiye edilir. Böb­rek taşlarına karşı etkin bir caydırıcıdır.

Karbonmonoksit C vitaminini yok eder, bu nedenle şe­hirde oturanlar kesinlikle kullanımlarını artırmalıdır.

Eğer hap kullanıyorsanız ekstra C vitaminine ihtiyaç duyarsınız. Bioflavonoid, kalsiyum ve magnezyum ıle beraber C vitamininin daha etkin işlev gösterdiğini hatırlayınız.

C vitamininin vücuttan atılmasını üç kat hızlandıran as­pirin kullanıyorsanız C vitamini dozunu artırmanızı tavsiye ederim.

Eğer ginseng kullanıyorsanız, bunu C vitamini alınmadan ya da yüksek vitamin içeren yiyecekler yemeden iki saat önce ya da sonra almalısınız.

Soğuk algınlığının şiddetini azaltmak için günde iki kez 1.000 mg. C vitamini alın. Kandaki histamini yüzde 40 oranında düşürdüğü gözlemlenmiştir. (Histamin, göz sulanma­sına ve burun akmasına neden olan maddedir.)

Yorum eklemek için lütfen ÜYE OLUNUZ.

   

SON YORUMLAR

   
© Copyright | Bilgi Aynası | 2011

Kayıt Ol

Siteden tam anlamıyla yararlanabilmek için ve sitede yorum yapabilmek için lütfen üye olunuz...