ANA MENÜ  

   

Atasözleri ve anlamları, Tüm atasözleri ve anlamları, Atasözleri sözlüğü, Türk atasözleri ve anlamları, Atasözlerinin açıklamaları, Çin atasözleri

Türk atasözleri ve anlamları

A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Güzel Türkçemiz kelime hazinesi zengin, kıvrak, işlek, yaşayan bir dildir. Aynı zamanda Dünya dilleri arasında da saygın bir yere sahiptir.

Atalarımız yirmi yüzyıl süresince Türkçemizi en güzel şekilde kullanmışlardır. işte, Atalarımızın bu titizliklerinin en güzel ürünü de bize armağan olarak bıraktıkları atasözleri ve anlamlarıdır.

Çünkü atasözleri ve anlamları düşündürücüdür, vecizdir, öğreticidir. Atasözleri ve Anlamları çok önemlidir.

Atasözlerimiz bir milletin kültürünü, manevi değerlerini, milletin kendine özgü duyuşunu, düşünüşünü, hayata ve olaylara bakış açısını en iyi şekilde ortaya koyan birer hazinedir.

Bu zenginliği yakından tanımak ve bilmek gençler için büyük bir kazanç olacaktır. Çünkü gençler geçmiş asırlann kültür değerlerini ve birikimlerini gelecek asırlara aktarmak sorumluluğuna sahip kuşaklardır.

Türk dili açısından, veciz anlatımlarıyla atasözleri, uzun tecrübelerin ürünü olarak ortaya çıkmışlardır. Sayı ve kullanım alanları bakımından atasözleri ile eş değerdeki deyimler 'de kıvrak Türk zekasının, işlek Türk dilinin en güzel ürünleridir. Bu iki grup, yani atasözlerimiz ve deyimlerimiz, Türkçeye Dünya dilleri arasındaki seçkin yerini kazandırmışlardır.

Atasözleri ve anlamları her türkün okuyacağı mukaddes sözlerdir.

Yüzyıllara meydan okuyarak zamanımıza bütün güzelliği ile gelen Türkçemizin söyleyiş özelliklerinin etkili bir kısmını da Atasözleri ve Anlamları oluşturur.Bu bakımdan Atasözleri ve anlamları, üzerinde durulması, ibret alınması gereken birer hazine niteliğindedir. Atasözleri ve anlamları her dilde vardır. Her dilde de kıymetli olmak niteliğini sürdürmektedir, sürdürecektir.

Bu bakımdan Atasözleri ve Anlamları içeren bilgi kaynakları her zaman kıymetli olacaktır, Çünkü halkın duyuşunu, düşünüşünü, ahlaki değerlerini, ekonomisini, felsefesini, tarihini, folklorunu vb. hep atasözlerinden ve anlamlarından öğrenmek mümkün olacaktır.

Etiketler: ataatasözleritüm atasözleritüm atasözleri ve anlamlarıbütün atasözleribütün atasözleri ve anlamlarıdünyadaki bütün atasözleri ve anlamlarıatasözlerimizatasözleri nediratasözleri ve deyimleratasözleri ve anlamlarıtürk atasözleritürk atasözleri ve anlamlarıatasözleri sözlüğüatasözleri ve sözlüğüatasözleri ve anlamları sözlüğüatasözleri ve anlamıatasözleri örnekleriatasözleri ile ilgili cümleleratasözleri ve özdeyişleratasözleri ve anlamları kısacaatasözleri ve açıklamalarıatasözleri ve anlamları nelerdir,  atasözleri ve anlamları a dan z ye , atasözleri ve anlamları uzun, çin atasözleri

   

SON YORUMLAR

   
© Copyright | Bilgi Aynası | 2011

Kayıt Ol

Siteden tam anlamıyla yararlanabilmek için ve sitede yorum yapabilmek için lütfen üye olunuz...