ANA MENÜ  

   

Fenilalanin nedir? | Fenilalanin amino asit | DL-Fenilalanin (DLPA) nedir? | Fenilalanin zararları | Fenilalanin kullanımı | Fenilalanin ne işe yarar?

Ayrıntılar

SÜPER FENİLALANİN AMİNO ASİT NEDİR? NE İŞE YARAR

Fenilalalin (Phenylalanine) sinir hücreleri ve beyin arasında sinir iletici görevi gören bir temel amino asittir. Vücutta, uyanıklığı ve enerjiyi destekleyen harekete geçirici iletiler olan norepinefrine ve dopamine dönüşür. (DL-fenilalanin ile karıştırmayın) Ayrıca yapay tatlandırıcı aspartamın yansıdır (fenilalanin ve aspartik asit) ve nere­deyse bütün alkolsüz içeceklerde, bütün diyet gıda ve ilaç­larında mevcuttur. 

FENİLALANİN FAYDALARI NELERDİR?

  • Fenilalanin açlık hissini azaltır. 
  • Fenilalanin cinsel isteği artırır. 
  • Fenilalanin diğer faydalarından, belleği ve zihinsel uyanıklığı geliştirir.
  • Fenilalanin diğer bir faydasıda depresyonu yatıştırır. 

 FENİLALANİN HANGİ GIDALARDA BULUNUR? FENİLALANİN İÇEREN BESİNLER

Fenilalanin amino asidi genellikle şu gıdalarda bulunur; Protein yönünden tüm zengin gıdalar, ekmek malzeme­si, soya ürünleri, çiftlik peyniri, kaymağı alınmış süt, ba­dem, yerfıstığı, Lima fasulyesi, balkabağı ve susamda bulunur.

FENİLALANİN DOZLARI 

Fenilalanin 250-500 mg.lik tabletler olarak mevcuttur. İştah kontro­lü için tabletler yemeklerden bir saat önce meyve suyu ya da su ile (proteinsiz) alınmalıdır. 

Genel uyanıklık ve enerji için fenilalanin tabletler yemek aralarında yine su ya da meyve suyu ile (proteinsiz) alınmalıdır. 

UYARI: Fenilalaninin hamilelik sırasındaki kadın­lar ve PKU'su (phenylketonuria) ya da deri kanseri olan kişiler için yan etkisi vardır. 

FENİLALANİN KULLANIMI

Reçeteli ya da eğlence kabilindeki ilaçlara başlamadan önce bu doğal "mutluluk ilacına" bir şans vermeniz tavsiye edelebilir.. (Eğer C vitamini yetersizliğiniz varsa bunun meta­bolize edilemeyeceğini aklınızda tutunuz.) 

Fenilalanin bağışıklık yapmaz, fakat kan basıncını artı­rabilir! Eğer hipertansiyonunuz ya da kalp probleminiz var­sa fenilalanin kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir. (Çoğu durumda, yüksek kan basıncı olan insanlar yemek sorırası fenilalanin alabilirler, fakat bunu ilk önce doktorunuzia açıklığa kavuşturun.)

DL-FENİLALANİN (DLPA) NEDİR? NE İŞE YARAR?

Temel amino asit fenilalaninin bu biçimi D (sentetik) ve L (doğal) fenilalaninin eşit parçalarının bir karışımıdır. Morfine benzer hormonlar olan endorfinleri üreterek ve harekete geçirerek vücudun yaralanma, kaza ve hastalığa karşı kendi doğal ağrı kesici tepkisini yoğunlaştırır ve uzatır.

Vücuttaki bazı enzim sistemleri endorfinleri yok eder, ama Dl--fenilalanin (Dlc-phenylalanine) bu enzimleri etkin bir şekilde engeller ve ağrı kesici endorfinlerin görevlerini yapmasını sağlar. 

Kronik ağrı çeken insanların kanlarında ve beyin omuri­lik sıvısında daha düşük seviyede endorfin faaliyeti vardır. DLPA normal endorfin seviyelerini yenileyebilirken, bu sa­yede ilaç kullanımı olmadan vücudun doğalolarak ağrıyı azaltmasına yardımcı olur. 

Dahası, DLPA, seçici ağrı kesme özelliği nedeniyle vü­cudun doğal savunma mekanizması kısa dönemli akut ağrı­ları (yanıklar, kesikler vs.) engellemezken kronik uzun dö­nemli rahatsızlıkları etkin bir şekilde yatıştırabilir. 

DLPA'nın etkisi genellikle morfinle ve diğer uyuşturucu türevlerle eşit hatta daha fazladır, fakat DLPA reçete li ve reçetesiz satılan ilaçlardan şu şekilde farklılıklar gösterir: 

Alışkanlık yapmaz; 

Zamanla ağrı azalması daha etkin bir hale gelir (tole­ransta bir artış olmadan); 

Kuvvetli antidepresan etkisi vardır; 

Ek bir ilaçla tedaviye ihtiyaç duyulmadan bir aylık bir süreye kadar sürekli ağrı azalması sağlayabilir; 

Zehirli değildir; 

Herhangi bir diğer ilaç ya da terapiyle birleştirilerek yan etkileri olmadan faydalarını artırabilir.

DL-FENİLALANİN FAYDALARI NELERDİR?

DL-Fenilalanin; Travma, osteoartrit, romatizmal mafsal iltihabı, bel ağ­rısı, migren, kol ve bacak krampları, ameliyat sonrası ağrı ve nevralji durumlarında doğal bir ağrı kesici olarak etki gösterir. 

DL-fenilalanin dozları ve kullanımı

DL-fenİlalanin genellikle 375 mg.lik tabletler halinde mevcuttur. Doğru dozajlar bireyin ağrı geçmişine göre fark­lılık gösterir.

DLPA rejimine başlamanın en iyi yolu günlük olarak her bir yemekten yaklaşık 15 dakika önce iki tablet olmak üzere altı tabletle başlamaktır. Ağrının azalması genellikle ilk dört günde başlar, ama bazı durumlarda bu 3-4 haftayı da bulabilir. (Eğer ilk 3 hafta içerisinde tatmin edici derece­de ağrı azalması görülmezse, sonraki 2-3 hafta boyunca al­dığınız DLPA desteği miktarını ilk dozajının iki katına çı­kartın. Eğer tedavi halen etkili değilse rejime devam etme­yin. Kullanıcıların yüzde 5--15'inin DLPA'nın analjezik özelliklerine tepki vermedikleri bulunmuştur.)

UYARI: Hamilelik sırasında ve fenilketon olan kişi­ler için DLPA'nın yan etkileri vardır. Kan basıncını yükseltmesi nedeniyle kalp hastalığı ve hipertansiyo­nu olan kişiler DLPA rejimine başlamadan önce doktorlarıyla gôruşmelidirler, Genellikle yemek sol/­raları alındığı zaman izin verilir.

Bir DLPA rejiminde ağrı genellikle ilk hafta içerisinde azalır. Minimum bir gereksinim belirlenene kadar dozajı ar dereceli olarak azaltılabilir. Her durumda dozlar gün bo­yunca dengeli olarak alınmalıdır. 

Bazı insanlar bir ay süresince sadece bir haftalık DLPA desteğine cevap verirken; bazıları ise sürekli kullanıma ihti­yaç duyarlar. (Empirin ve Valium gibi geleneksel reçeteli ağrı kesicilere tepki vermeyen birçok kişinin DLPA'ya tepki verdiğini keşfetmek ilginçtir.) 

   

SON YORUMLAR

   
© Copyright | Bilgi Aynası | 2011

Kayıt Ol

Siteden tam anlamıyla yararlanabilmek için ve sitede yorum yapabilmek için lütfen üye olunuz...